تبلیغات
کانون زبان climax دانشگاه علوم پزشکی شیراز - جایگاه فرانسه و زبان فرانسه در جهان
 
کانون زبان climax دانشگاه علوم پزشکی شیراز
student!Give Me Five
درباره وبلاگ


Learning English is very important. You can't avoid it and do not avoid it before you getting too far behind.


مدیر وبلاگ :
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزار وبلاگنویسان


سلام

به شما تبریک عرض می کنیم که زبان فرانسه را برای فراگیری انتخاب کردید امیدواریم در این وبلاگ بتوانیم به آموزش شما و نشر زبان شیرین اما سخت فرانسوی کمک کنیم .

آشنایی با زبان فرانسوی

زبان فرانسوی, پس از زبان‌های اسپانیایی و پرتغالی سومین زبان پر گویش از خانوادهٔ زبان‌های رومی است.

جمعا حدود 128 میلیون نفر به این زبان صحبت می‌کنند اما تنها 67 میلیون نفر آنان گویش وران مادری این زبان هستند.

با این حساب از لحاظ تعدد گویش وران مادری, زبان فرانسوی رتبهٔ هجدهم در جهان را داراست اما از لحاظ گویش وران روزمره رتبهٔ نهم را دارد.

زبان فرانسوی, زبان رسمی 29 کشور است و می‌‌توان گفت پیش ازجنگ جهانی دوم بخصوص در زمینه‌های مثل دیپلماسی,تجارت, و حمل و نقل, زبان بین المللی به حساب می‌‌آمد.

تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ توسط انجمن آمریکایی مطالعه ی زبانهای خارجی صورت پذیرفت، نشان داد که دانشجویان آمریکا بیش از هر زبان دیگری علاقه مند به یادگیری زبان فرانسه می باشند.
متن این گزارش: تازه ترین بررسی انجام شده توسط موسسه زبان های معاصر(مدرن)(۲۰۰۶) نشان می دهد که اشتیاق به فرانسه در ایالات متحده روبه افزایش می باشد.
درحالیکه هر زبانی برای برخی از مشاغل و مناطق مفید می باشد، فرانسه تنها زبان خارجی است که می تواند به مانند اقصی نقاط جهان در ایالات متحده مفید و سودمند باشد. فرانسه به عنوان زبان خارجه دومین زبانی است که بعد از انگلیسی تدریس می شود.سازمان بین المللی فرانکفون ها(فرانسه زبانان)۵۶ کشور عضو دارد.در این میان، فرانسه زبان رسمی ۲۸ کشورعضواین سازمان می باشد.فرانسه تنها زبانی است که به همراه انگلیسی در ۵ قاره دنیا تکلم می شود.فرانسه و انگلیسی تنها زبانهای جهانی می باشند.

هنگامی که تصمیم به یادگیری زبان دوم برای کار یا تحصیل می کنیم، ملاحظه می شود که زبان فرانسه زبانی است که به شما دایره‌ی انتخاب وسیعتر و فرصتهای بیشتری در کار و تحصیل ارائه می دهد.
فرانسه به همراه انگلیسی زبان رسمی و کارِ :
سازمان ملل
یونسکو
ناتو
سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی (OECD)
سازمان بین المللی کار
کمیته بین المللی المپیک
۳۱ عضو اتحادیه اروپا
جامعه اروپایی
اتحادیه جهانی پست
صلیب سرخ بین الملل
اتحادیه موسسات بین المللی(UIA)

زبان فرانسه تنها زبان کاری و رسمی حاکم بر:
دادگاه عدالت اروپا
دیوان اروپایی وکلا و هیئت منصفه
اتاق نشریات کمیسیون اروپایی در بروکسل بل‍ژیک

در اهمیت زبان فرانسه می توان به نمونه ای از فهرست مشاغل بین المللی که توسط دپارتمان ایالات متحده اخیراً منتشر شده، اشاره نمود:

۹۲ نفر نیاز (ترجیجاً)به فرانسه زبان، ۳۶ نفر اسپانیول، و ۱۱ نفر زبانهای سازمان ملل(شامل عربی، چینی، انگلیسی،فرانسه، روسی واسپانیول)،‌۷ نفرعربی، ۵ نفرروسی، ۱ ژاپنی،‌۱هندی، ۱ آلمانی و ۱ چینی.
از انواع گوناگون فرصتها و موقعیتهای استخدامی و شغلی که سازمانهای بین المللی جذب می کنند: ۴ نفر مسلط به زبان فرانسه ، ۲ نفر اسپانیول و ۱ نفر عربی ،‌که براساس آمار واقعی منتشر شده توسط سازمان بین الملی کار ایالات متحده‌ی آمریکا ارائه شده است(نوامبر ۲۰۰۹)

فرانسه زبان رسمی بزرگترین شریک اقتصادی آمریکا یعنی کاناداست.
فرانسه یکی از زبانهایی است که در بین خانواده های آمریکایی در منزل تکلم می شود.نزدیک به ۱٫۹ میلیون آمریکایی در خانه به زبان فرانسه صحبت می کنند.(براساس سرشماری سال۲۰۰۰)

زمانی که کارفرمایان و دانشگاهها درخواستهای دریافتی را ملاحظه می کنند آنها به پایین لیست که تنها مقدار ناچیزی از نیازهای لازم را برشمرده یا ساده ترین مسیر دستیابی است را مورد توجه قرار نمی دهند، آنها ابتدای فهرست و آنهایی را که حداقل چهار سال یک زبان خارجی را آموخته اند را مد نظر قرار می دهند. دانشجویان دانشگاهها بایستی حداقل با زبان فرانسه آشنایی داشته باشند و یا به عنوان یک واحد اصلی و یا ثانویه فرانسه را اخذ نمایند.در کل، زبان فرانسه زبان آینده است.

آشنایی با کشورفرانسه در ادامه...

آشنایی با فرانسه:

فرانسه کشوری است که بخش اصلی آن در اروپای غربی است و چند جزیره و ناحیه در دیگر قاره‌ها دارد. بخش اصلی فرانسه از جنوب تا شمال بین دریای مدیترانه تا دریای شمال و کانل مانش و از شرق به غرب بینرود راین و اقیانوس اطلس قرار دارد. فرانسوی‌ها به بخش اصلی فرانسه بخاطر شکل جغرافیایی آن «شش‌ضلعی» می‌گویند. فرانسه از کشور های عضو اتحادیه اروپاست و در شورای امنیت سازمان ملل نیز دارای حق وتو می‌باشد.

فرانسه بزرگترین کشور منطقه اروپای غربی است و با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد و کانال مانش آن را به انگلیس وصل می‌کند.

این کشور چهار منطقه تحت حاکمیت در گوشه و کنار دنیا دارد. این چهار منطقه بازمانده‌هایی از مناطقی است که فرانسه پیش از جنگ‌های جهانی تحت سلطه داشت.

در هر دو جنگ جهانی اول و دوم فرانسه بخش زیادی از ثروت و قدرتش را از دست داد. با این حال امروز فرانسه ششمین کشور صنعتی دنیاست و سالانه 79 میلیون گردشگر خارجی به آن وارد می‌شوند که البته این آمار شامل تجاری که بیش از یک شبانه‌روز در فرانسه می‌مانند هم می‌شود.

الگوی دموکراسی در این کشور اعلامیه حقوق بشر و شهروندی است که در جریان انقلاب کبیر فرانسه تنظیم شد. پرچم کنونی فرانسه هم برگرفته از پرچم همین انقلاب کبیر است.

سیاست در فرانسه

در فرانسه رئیس حکومت رئیس جمهور است که با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. دوره ریاست جمهوری در فرانسه پنج سال است. در حکومت فرانسه نخست وزیر هم زیرنظر رئیس جمهور فعالیت می‌کند.

قوه مقننه از دو مجلس قانون‌گذاری، یکی مجلس ملی با ۴۹۱ نماینده و دیگری مجلس سنا با 295 نماینده تشکیل شده است. اعضای مجلس ملی با رای مستقیم مردم و برگزاری انتخابات عمومی برای مدت پنج سال انتخاب می‌شوند.

روش انتخاب اعضای مجلس سنا متفاوت است. اعضای این مجلس که برای مدت ۹ سال انتخاب می‌‌شوند، به صورت غیرمستقیم و توسط نمایندگان مجلس ملی، شورای عمومی ایالات و شورای شهرداری‌ها انتخاب می‌شوند.

در صورت بروز اختلاف میان مجلس‌های سنا و ملی شورای ملی حرف آخر را می‌زند. قانون اساسی فعلی فرانسه در سال ۱۹۵۸ تهیه شده است.

در فرانسه دو گروه عمده سیاسی وجود دارد که خط مشی این کشور را در زمینه‌های مختلف تعیین می‌کنند: راست و چپ.

بر اساس آخرین تقسیمات کشور فرانسه از ۹۶ شهرستان تشکیل شده که زیر نظر دولت مرکزی اداره شده و تحت نظارت شورای انتخابی محلی فعالیت می‌‌کنند.

فرهنگ فرانسه:

هنرهای تجسمی

کشور فرانسه و به ویژه پاریس مدت های مدیدی است که نقش بزرگی را در این حوزه ایفا می‌کند هنر تصویری ظاهراً بعد از سال‌ها سیطره هنر انتزاعی، مجدداً به صحنه بازگشته است. تعدادی هنرمند فرانسوی و خارجی همه ساله آثار هنری خود را در صدها سالن یا گالری به نمایش می‌گذارند. مدارس متعدد هنرهای تجسمی در فرانسه عبارتند از: ۳ مدرسه عالی ملی (مدرسه هنرهای زیبا، مدرسه هنرهای تزیینی و مدرسه آفرینش صنعتی)، ۸ مدرسه ملی هنر و ۴۴ مدرسه شهری و منطقه ای.

سینما

کشور فرانسه در حال حاضر در سال حدود ۱۳۰ الی ۱۴۰ فیلم تولید می‌کند که ۸۰٪ آنها به طور کامل و یا بخش اعظم آن توسط فرانسوی‌ها سرمایه گذاری می‌شوند. این آمار کشور فرانسه را از حیث سرمایه گذاری در امر سینما در ردیف دوم قرار می‌‌دهد. در حالی که از ده سال گذشته تا کنون درهای حدود ۵۰۰ سالن سینما بسته شده، لیکن ۴۵۰۰ سالن فعلی (بالاترین رقم در اتحادیه اروپا) بیش از ۱۳۶ میلیون تماشاگر را به خود اختصاص داده است.

موسیقی و حرکت موزون

دولت با تشویق و کمک به انواع موسیقی، علاقه مردم فرانسه به موسیقی (از موسیقی باروک) مربوط به قرن لویی نوزدهم تا موسیقی راک یا رپ تا جاز و موسیقی اکوستیک (سماعی) را مورد توجه قرار داده است. سالن جدید اپرا ـ باستیل نیز تاسیس شده و می‌تواند حدود ۲۷۰۰ آماتور اپرا را در خود جای دهد. در سال های اخیر در شهر پاریس، همچنین در استان‌ها، سالن های متعدد اپرا و کنسرت افتتاح و یا بازگشایی شده‌اند. در مجموع بیش از /۲۰۰۰۰ موسیقیدان، خواننده و مجری حرکات موزون شمارش شده‌اند. دولت در سال ۱۹۸۲ میلادی روز موسیقی را به لحاظ آفرینش هنری آن بنیان نهاد از آن پس همه ساله در این روز، موسیقیدان های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای انواع موسیقی را در شهرها می‌نوازند.

میراث فرهنگی

میراث فرهنگی عبارتست از شاهدان گذشته (مکان های باستان شناسی، کلیساها، قصرها و.. .) و حفظ و نگهداری، یا مرمت و بازسازی آنها. بیش از /۲۰۰۰۰۰ مکان باستانی شناخته شده و /۳۸۰۰۰ ابنیه مورد حفاظت و پشتیبانی قرار گرفته‌اند. مکان‌ها و محله‌ها طبقه بندی شده‌اند. مفهوم میراث فرهنگی گسترش یافته و در بر گیرنده حوزه‌هایی همچون هنرها و سنت های عامه، معماری شهری آخر قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم و معماری صنعتی و حتی اخیراً اسناد رادیویی و تلویزیونی نیز هست. از سال‌ها پیش یک روز در سال به " روز میراث فرهنگی " اختصاص داده شده و در این روز مردم فرانسه از ۸۳۰۰ ابنیه و آثار ملی به رایگان بازدید می‌نمایند.

آموزش

جمعیت باسواد: ۹۹ درصد آموزش در فرانسه اجباری، لائیک و تا ۱۶ سالگی رایگان است. در سال تحصیلی ۱۹۹۹-۲۰۰۰، هزینه‌های آموزشی بالغ بر ۶۵/۹۶ میلیارد یورو یا ۷ در صد تولید ناخالص داخلی و ۳۷ درصد بودجه دولت می‌‌شود. هزینه آموزش مبلغی معادل ۲۲/۱۵۷۰ یورو برای هر نفر می‌‌گردد مقاطع پیش دبستانی، دبستانی و دبیرستانی: ۱۲۳۰۰۰۰۰ شاگرد – ۸۴۳۰۰۰ مدرس - ۷۱۲۰۰ مدرسه و دبیرستان  نرخ مدرس / شاگرد: ۱ مدرس برای هر ۱۶ شاگرد

·         آموزش عالی :

۲۱۱۹۰۰۰ دانشجو – ۷۸۸۰۵ استاد - ۹۰ دانشگاه، ۳۶۰۰موسسه آموزش عالی

دین و مذهب درفرانسه

به دنبال جدایی کلیسا از دولت در سال ۱۹۰۵، جمهوری فرانسه اکنون دولتی لائیک است. همه ادیان در فرانسه حضور دارند و مساله یی فردی محسوب می‌‌شوند. مذهب مردم: کاتولیک رومن: ۸۳ تا ۸۸ درصد،‌ مسلمان ۵ تا ۱۰ درصد، پروتستان ۲ درصد، یهودی ۱ درصد،‌ بی دین ۴ درصد.

·         مسیحی کاتولیک

در حدود ۸۰٪ فرانسویان کاتولیک می‌‌باشند .جشنهای مذهبی (عید پاک، عید معراج حضرت مسیح ،نزول روح القدس بسوی حواریون، عروج جسم و روح مریم مقدس ،جشن قدیسین و احترام مردگان ،جشن تولد مسیح) در طول سال برگزار می‌‌شوند و مناسبتها (غسل تعمید ،ازدواج و ...) با آنکه کاهش چشمگیر دارند ولی باز هم انجام می‌‌گردند.

از ۴۶ میلیون فرانسوی که خود را کاتولیک می‌‌دانند، تنها ۱۴٪ به طو دائم و همیشگی به انجام فرایض مشغولند و ۱۵٪ این فرایض را فقط در مناسبتهای خاص انجام می‌‌دهند .

تعداد کشیشان فرانسوی که در سال ۱۹۶۰، ۴۲ هزار نفر بود ،اکنون به ۲۵ هزار نفر رسیده است و از این تعداد با ز هم در شهرهای بزرگی مانند پاریس که در آن برای هر ۷۰۰۰ نفر فقط یک کشیش وجود دارد، کاسته می‌‌شود. این ارقام ما را به نقطه نظراتی می‌‌رساند که می‌‌توان آن را به لامذهبی تعبیر نمود که از فرانسه تصویر یک کشور در راه دین زدایی را به ما ارائه می‌‌دهد.

·         اسلام

با ۳ میلیون مسلمان در فرانسه ،اسلام به عنوان دومین دین در کشور شناخته می‌‌شود الجزایریها، مراکشی‌ها ،تونسی‌ها ،آفریقایی‌ها، پاکستانی‌ها و ترکها، جامعه مسلمان فرانسه را تشکیل می‌‌دهند که مهمترین جامعه اسلامی اروپاست. انجام فرایض دینی مسلمانان در طول ماه مبارک رمضان از همه بیشتر است (۸۱٪ به آن توجه دارند و ۶۰ ٪ در طول این ماه روزه می‌‌گیرند) ۶۵٪ مسلمانان فرانسه هیچگاه مشروبات الکلی مصرف نیم کنند و ۴٪ هر روز نماز می‌‌خوانند.

·         مسیحی پروتستان

تعداد مسیحیان پروتستانی در فرانسه بین ۷ صد هزار تا ۲ میلیون نفر تخمین زده می‌‌شوند ۳۰ ٪ پروتستانها در مناطق شرقی فرانسه زندگی می‌کنند ،۲۰ ٪ در منطقه پاریس و ۱۵ ٪ در جنوب فلات مرکزی قرار دارند. انجام فرایض مذهبی نزد پروتستانها بسیار ضعیف است تنها ۱٪ آنان دوبار در ماه به معابد خود می‌‌روند و ۶۰٪ بقیه هرگز عبادت نمی‌کنند.

·         یهودی

بر اساس اظهارات Benney cohen، رئیس انجمن سران یهودی در پاریس ،انجمنی که زندگی مذهبی یهودیان را اداره و نظارت می‌کند در حال حاضر در فرانسه ۸۰۰ هزار نفر یهودی وجود دارند جامعه یهودی فرانسه به دو گروه تقسیم می‌‌شوند: اشکنازها که از کشورهای اروپای مرکزی شامل لهستان و روسیه به فرانسه آمده‌اند و سفردها که از آفریقای شمالی بخصوص الجزایر بعد از استقلال به فرانسه گریخته اند. سه سطح فرایض مذهبی در نزد یهودیان به چشم می‌‌خورد : ۱۵٪ فقط به فرایض یهودی توجه دارند بدین معنی که فقط به اصول مذهبی احترام می‌‌گذارند ۴۰٪ یهودیان سنتی هستند و ۳۶٪ اعتقادی ندارند (مومن نیستند)

اقتصاد در فرانسه

فرانسه مرحله گذار از یک اقتصاد مدرن و مرفه همراه با مالکیت و مداخله عمیق دولت به یک اقتصاد مبتنی بر مکانیزم بازار منتقل می‌شود.

دولت سوسیالیست، بسیاری از شرکت‌های بزرگ، بانک‌ها و بیمه‌ها را خصوصی اعلام کرد اما چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس، فرانس تله‌کام، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور به ویژه قدرت، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد.

از جمله مهم‌ترین صنایع فرانسه می‌‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار اشاره کرد.

کارخانه هواپیماسازی ایرباس که هواپیمای جدیدش A380 خبرساز بوده، در این کشور قرار دارد.

گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌‌دهند.

ارتباطات هوایی بین‌المللی این کشور توسط شرکت‌های هواپیمایی ایرفرانس، (UTA) و پروازهای داخلی توسط ایر- اینتر صورت می‌‌پذیرد.

علاوه بر قطار و اتوبوس، مترو در فرانسه بسیار پرکاربرد است. حمل و نقل در فرانسه بسیار مورد توجه است زیرا علاوه بر جمعیت 64 میلیون و 102 هزار و 140 نفری این کشور سالانه نزدیک به 80 میلیون نفر به فرانسه سفر می‌کنند.

با این حال اعتصاب‌های زیادی در سیستم حمل و نقل این کشور روی می‌دهد که گاهی حتی باعث می‌شود کشور فلج شود.

فرانسه با درآمدی برابر ۱۸۰ میلیارد فرانک در صنعت توریسم، دومین کشور پردرآمد صنعت جهانگردی بعد از آمریکاست.

هر ساله ۱۲ میلیون نفر فقط برای بازدید از موزه لوور، موزه اورسی و کاخ ورسای به پاریس می‌‌آیند در حدود ۳۹۰۰ موزه، دهها میلیون نفر را در سال به خود جذب می‌کند. ۵/۶ میلیون نفر سالانه از برج ایفل دیدن می‌کنند.

ارتباطات در فرانسه

در فرانسس ه 63/34میلیون خط تلفن ثابت وجود دارد و 023/53میلیون خط تلفن همراه.

584 ایستگاه پخش برنامه‌های تلویزیونی در این کشور وجود دارد.

دامنه‌های اینترنتی آن fr. و gf. و gp. و re. و mq. است. 556/12میلیون میزبان اینترنتی در این کشور وجود دارد و 295/31میلیون نفر در آن از اینترنت استفاده می‌کنند.

    فرانسه پنجمین قدرت اقتصادی دنیا بعد از آمریکا،‌ژاپن، چین و آلمان می باشد.

    فرانسه کشور پیشتاز دنیا در زمینه محصولات آرایشی و زیبایی و بهداشتی است.

  فرانسه چهارمین تولید کننده برتر خودرو در دنیاست(شرکتهای رنو، پژو و سیتروئن

 فرانسه چهارمین کشور از نظر تحقیق در بین کشورهای عضوسازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی می باشد.
 
فرانسه مرکز عظیم تحقیقاتی دنیا در زمینه فیزیک و انرژی های نو است.
 
فرانسوی ها رهبر و پیشتاز دنیا در زمینه تحقیقات پزشکی اند:ویروس ایدز نخستین بار توسط پزشکان فرانسوی ایزوله شد.
 
فرانسه سومین سازنده برتر محصولات و تجهیزات الکترونیکی در دنیاست.
 قدرت برتر و رهبر اروپا در زمینه هوا و فضا است(Aérospatiale-آریان اسپیس و ایرباس و...)
 
سریعترین سیستم ریلی دنیا (TGV) متعلق به فرانسه است.
 اساسا کارتهای هوشمند نخستین بار، در بیشترین مقیاس در فرانسه به کار رفت.
 
خط اقیانوسی ملکه ماری ۲ در فرانسه ساخته شد.
 فرانسه سومین قدرت برتر نظامی دنیا بعد از آمریکا و روسیه است و دومین صنایع بزرگ دفاعی دنیا را داراست(تکنولوژی موشک،‌رادار و...)
 
فرانسه دومین کشور برتر دنیا در زمینه ساخت و صادرات هواپیما و هلیکوپترهای نظامی و جنگی است(Airbus دومین ناوگان برتر خطوط هواپیمایی اقتصادی دنیاست و هلیکوپترهای محافظ ساحلی ایالات متحده توسط کمپانی فرانسوی Aérospatiale در تولوز ساخته می شوند.)

یادتان باشد زبان فرانسه، زبان سختی است پس اگر واقعا خواهان فراگیری و تسلط بر این زبان هستید باید خیلی تلاش و تمرین بکنید و یقینا با تلاش زیاد خواهید توانست به این مهم دست پیدا کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 29 بهمن 1390
Esmaiel Mohammadi
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:03
Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark
your blog and will come back at some point. I want
to encourage that you continue your great writing, have
a nice morning!
شنبه 18 شهریور 1396 01:54
Great work! That is the type of info that are meant to
be shared across the net. Disgrace on the search engines for now not positioning this publish upper!
Come on over and discuss with my web site . Thanks =)
دوشنبه 19 تیر 1396 12:03
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt
donate to this brilliant blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.

Talk soon!
دوشنبه 19 تیر 1396 11:59
It's a pity you don't have a donate button! I'd without a doubt
donate to this brilliant blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.

Talk soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر